Bu iddialar SÖZCÜ’YE YAPIŞMAZ

kadikoy Gündem , , , , , , , , , , , , , ,

19 Mayıs 2017 günü düğmesine basılan algı operasyonunda, basın ve demokrasi tarihine kara sayfa olarak geçen bir karara imza atılmış, arkadaşımız Gökmen Ulu ve Mediha Olgun sadece ‘haber yaptıkları’ için tutuklanmışlardı. Bu soruşturmanın ilerleyen safhasında söz konusu iddialar tek tek çürütülmüş ve arkadaşlarımız özgürlüklerine kavuşmuşlardı. Bugün basın ve demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçecek yeni bir gelişme daha yaşandı. Yine haberler ve attığımız manşetlerle suçlandığımız ikinci bir iddianame hazırlandı.

İDDİANAME KABUL EDİLDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma sonucunda, yazarlarımız Emin Çölaşan ve Necati Doğru ile SÖZCÜ Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz, SÖZCÜ İnternet Yayın YönetmeniMustafa Çetin ve SÖZCÜ İnternet Haber Koordinatörü Yücel Arı hakkında “FETÖ’ye üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi. Dosyada şüpheli olarak bulunan SÖZCÜ Gazetesi yazarları Uğur Dündar ve Saygı Öztürk hakkında ise “Örgüte üye olmamakla birlikte bilerek isteyerek yardım etme” suçu kapsamında ise takipsizlik kararı verildi. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianame kabul edildi.

OLGUN EK İFADE VERMİŞTİ

61 sayfalık iddianamenin tamamının ise bizzat İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘çürütülen’ davadan alındığı dikkat çekti. SÖZCÜ Gazetesi’nin suça karıştığı iddia edilen çalışanlarına ilişkin ilk açılan davanın sanıklarından Mediha Olgun savcılığa verdiğiek ifadede SÖZCÜ’nün bazıyöneticilerine yönelik çeşitli suçlamalar yöneltmişti.

‘Herkesten önce bu kanlı örgütü biz yazdık’

SÖZCÜ Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz, ikinci iddianame ve savcılığa verdiği ifadesiyle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Bizim korkacak, çekinecek,tedirgin olacak hiçbirsuçumuz yok. Tek yaptığımız iş gazetecilik. Ki çok doğru gazetecilik yaptığımız için de bugün Türkiye’nin en çok okunan gazetelerinin başında geliyoruz. Bizim ne işimiz olur FETÖ ile? Herkesin oldu ama bizim hiçbir zaman olmadı. Onların alakasının olduğu zamanlarda bile bizim hiçbir alakamız yoktu. Kimse onlara FETÖ demezken biz diyorduk. Bunların ne tehlikeli olduğunu anlatıyorduk.Yılmaz Özdil,Uğur Dündar, NecatiDoğru, Saygı Öztürk, Rahmi Turan, Bekir Coşkun,Soner Yalçın ve daha sayamadığım birçok değerli ismin olduğu bir gazeteye FETÖ’cü iftirası atmak saçmalıktır.”

FETÖ çamuru tutmaz

İDDİANAMEYİ değerlendiren SÖZCÜ Gazetesi yazarı Necati Doğru “Hem geçmişte hem bugün hem de yarın FETÖ türü örgütlerin yanında yakınında olacak bir kalem değilim. İktidar ağzıyla konuşmayan veyazmayanlara böyle bir damga vuruluyor. Bu çamur bize yapışmaz. Yazdıklarımın arkasındayım” dedi. 44 yıldır gazetecilik ve yazarlık yaptığını ifade eden Necati Doğru şöyle konuştu: “Yazarlık geçmişimde örgütün yanında yakınında olmak bir yana karşısında duran yazılarım var. Meslek hayatım boyunca çok sayıda dava açıldı, böyle bir iddiayla ilk kez karşılaşıyorum. Yakışmayan, yapışmayan bir suçlama. Benim ne yazarlık geçmişimde ne de bugün yazılarımda herhangi bir siyasi gazetecilik yoktur. Sadece gerçekleri okura anlatmak için yazdım. Yazdıklarımın arkasındayım.”

İDDİANAMENİN EN BÜYÜK ÇELİŞKİSİ

FETÖ 2016’da ‘silahlı örgüt’ ilan edildi, SÖZCÜ ise 2013 yılındaki haberlerle suçlanıyor

İSTANBUL Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan iddianamenin 58’inci sayfasında şu ifadeler yer alıyor: “… Özellikle FETÖ’nün silahlı terör örgütü olduğunun anlaşılması, başka bir deyişle buna yönelik soruşturmalar-kovuşturmaların yapılmasını gerektirir dereceye ulaşılmasından sonra ve günümüze kadar ilerleyen süreçte, gazetenin, örgüt amaçları ve stratejisi-yöntemi çerçevesinde faaliyete giriştiği…”

MGK’DA KARAR ALINDI

Oysa ikinci iddianame SÖZCÜ’nün 17-25 Aralık manşetlerini ‘FETÖ’ delili olarak kabul etti. Ama 58’inci sayfada diyor ki, “Özellikle FETÖ’nün silahlı terör örgütü olduğunun anlaşılmasından sonra da günümüze kadar örgütün lehinde yazılar kaleme alındı”… Peki FETÖ ne zaman silahlı terör örgütü ilan edildi? İlk önce 26 Mayıs 2016’daki Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı’nda tavsiye kararı alındı ve şöyle denildi:

Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği ile kamu düzeninin sağlanması amacıyla yürütülen faaliyetler, terör ve teröristle mücadelede gelinen aşama, millî güvenliğimizi tehdit eden ve bir terör
örgütü olan paralel devlet yapılanmasına karşı alınan tedbirler görüşülmüştür.”

2016’DA RESMİLEŞTİ

Bu karardan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, 27 Mayıs 2016’da Ahilik Haftası kutlama programında konuşmuştu. Erdoğan ‘paralel yapı’yla ilgili olarak MGK’da tavsiye kararı aldıklarını belirterek “Legal görünüm altındaki illegal terör örgütü dedik, Fetullahçı Terör Örgütü olarak tavsiye kararını aldık ve hükümete gönderdik. Terör örgütü olarak tescil edilmesini bekliyoruz” demişti. Yani hâlâ ‘silahlı terör örgütü’ değil. Ki o dönemde de Ergenekon kumpasları döneminde de SÖZCÜ FETÖ’ye karşı mücadele ediyordu.

Şimdi geliyoruz FETÖ’yle ilgili ilk yargı kararına: Erzincan Cumhuriyet

Başsavcılığı’nca FETÖ/PDY’nin Erzincan’daki faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik yapılan çalışmalar kapsamında, 2009’da dönemin Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı olan CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner ile eski 3. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Saldıray Berk’in de aralarında bulunduğu 14 sanık hakkında açılan “Ergenekon” davasına ilişkin soruşturma başlatılmıştı. Mahkeme, kumpasçı sanıklar Serkan Zirek’e 20 yıl, Ahmet Koç’a ise 6 yıl 3 ay hapis cezası vermişti.Erzincan Ağır Ceza Mahkemesi’nin 16 Haziran 2016’da bu kararının gerekçesinde, FETÖ/PDY’nin “silahlı terör örgütü” olduğunun kabul edilmesi gerektiğine yer verilmiş, böylece silahlı terör örgütü olduğu ilk kez mahkeme kararına girmişti. Yani ikinci iddianamede yer alan “SÖZCÜ’nün FETÖ’ye destek verdiği” iddiasının elle tutulur bir yanı olmadığı ortaya çıktı.

2. iddianamenin atıf yaptığı ‘bilirkişi’ kim?

İKİNCİ SÖZCÜ iddianamesinin 25’inci sayfasında “Bilirkişi Raporları” başlıklı bir bölüm var. Bu bölümde SÖZCÜ için seçilen bilirkişi Ömer Faruk Gerçek’le ilgili yalanlanmayan haberlerimizi tekrar hatırlatmakta fayda var: Gazetecilik eğitimi almamış. Marmara Üniversitesi Belge ve Bilgi Yönetimi Bölümü’nden mezun olmuş. İstanbul Sultanbeyli’de yerel bir gazetede çalışmış. Has Parti’den 2011 yılında İstanbul Birinci Bölge 21’inci sıradan milletvekili adayı olmuş.

bilirkisiİstanbul Anadolu Yakası Gazeteciler Derneği’nin yönetim kurulu üyeleri arasında görülüyor. Savcılık tutanağında kendisini gazete sahibi, yayıncı ve yazar olarak tanıtıyor ve sadece 13 yıllık kıdemi olduğunu belirtiyor. İstanbul Sultanbeyli’de gazetecilik yaptığını belirtmesine rağmen, sosyal medya hesabında Ankara Çankaya’da yaşadığını vurguluyor.Yine savcılık tutanağında Uluslararası Medya Enformasyon Derneği’nin genel koordinatörü olduğunu belirtiyor. Ancak bu derneğin resmi internet sitesinde yönetim kurulu, disiplin kurulu ve yüksek istişare kurulu üyeleri arasında ismi bulunmuyor. Atatürk düşmanı ve FETÖ bağlantılı olduğu ortaya çıkan bilirkişi Gerçek’in adı “İstanbul Bilirkişilik Bölge Kurulu Başkanlığı 2017 yılı Bilirkişi Listesi’nde yer almıyor.

HABERLERiMiZ SUÇ SAYILDI

basliksiz-1 ._sms-container { display: block; width: 100%; background-color: #f3f3f3; border-radius: 10px; display: flex; padding: 6px 15px; align-items: center; margin: 30px 0; border: solid 1px #eee; } ._sms-container:before{ display: inline-block; vertical-align: middle; content:”29BF”; font-size: 24px; color: #ff4136; margin-top: -4px; margin-right: 10px; } ._sms-container p { font-family: -apple-system, BlinkMacSystemFont, “Segoe UI”, Roboto, Oxygen-Sans, Ubuntu, Cantarell, “Helvetica Neue”, sans-serif; font-size: 17px; font-weight: bold; padding: 0 30px 0 0; color: #ff4136; } ._sms-container img { width: initial !important; margin: 0 20px; height: 22px; } ._sms-container img.sms_transparent { height: 1px; width: 1px; }

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

You May Also Like..

Yardım kömürleri arasında 69 kilo esrar!

Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Edremit İlçesi Kurubaş Mahallesi’nde oluşturdukları uygulama noktasında durumundan şüphelendikleri kömür yüklü kamyonette narkotik […]

Sevgiliniz için anlam dolu Sevgililer Günü mesajı… | İşte 14 Şubat Sevgililer Günü mesajları…

Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü…Sevgilisi olan şanslı kesim bu özel günde duygularını sevgilisine en güzel şekilde ifade etmek istiyor. Romantik […]

Temel Karamollaoğlu: Ekonomimiz imdat sinyalleri veriyor

Bu seçimin belediyecilik anlayışını değiştirmesini ümit ettiklerini ifade eden Karamollaoğlu, bugüne kadar herkesi tatmin eden, ses getiren, insanların kulak vermesini […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir